Home / Barbell Bench Press Nedir

Barbell Bench Press Nedir

Barbell bench press Türkiyede genellikle bench press diye adlandırdığımız vücut geliştirme hareketinin bir türüdür. Bench press türevleri kalıp olarak barbell bench press ve dumbbell bench press isimleri ile adlandırılarak ikiye ayrılırlar. Etki ettikleri kat kütleleri ve yapılış pozisyonları aynıdır bu iki hareketi birbirlerinden ayıran özellikleri birisi düz bir bar ile diğeri ise iki adet dambıl ile yapılmasıdır.

Barbell Bench Press İle Dubbell Bech Press Arasında ki fark nedir ?

Aralarında ki fark yukarıda da belirttiğimiz gibi bir tanesinin bar yardımı ile diğerinin ise dambıl yardımı ile yapılmasından kaynaklanıyor. Genellikle tercih edilen seçenek barbell bench press‘dir. Bu seçeneğin tercih edilmesinde ki neden bar sayesinde hareketin iki el kondisyonu ile yapılması,daha rahat ve sakatlanma riski daha az olmasıdır. Dumbbell bench press’i barbbell’dan ayıran farkı ise iki elin birbirinden bağımsız çalışmasını sağlaması ve güçsüz olan bölgenizi tespit etmenizi ve onarmanızı sağlaması , kondisyonunuzun eşitlenmesini sağlamasıdır.

Barbell Bench Press mi Dumbbell Bench Press mi ?

Dambıl eşliğinde yapılan dumbbell bench press güçsüz kas grubunuzu öğrenmenizi ve eşitlemenize yardım sağlaması bakımından ideal bir seçenektir fakat yeni başlayanlar ve orta seviyeler için en ideal seçenek barbell bench press olmaktadır. Bar ile yapılan press ilk başlarda kondisyonunuzu toplamanıza gücünüzü arttırmanıza ve kaslarınızı geliştirmenize yani temeli atmanıza hatta ilerletmenizi sağlayacaktır ilerleyen zamanlarda yani artık teker teker kas gruplarını çalışmaya başladığınızda dambıl eşliğinde olan harekete geçerek eksik kalan bölümleri tamamlayabilirsiniz.
Yani Bunu küçük bir örnekle açıklayalım ;
Motor kullanmayı öğrenmeye başladığınızda başlangıçta ilk olarak 1000cc bir motor’a binerseniz başarızlıkla sonuçlanması ve kaza yapma ihtimaliniz çok büyük bir olasılıktır. İlk önce temeli öğrenmek için kolaydan başlar ve işi iyice kaptıkca büyütürsünüz bu hayatın çoğu bölümlerinde böyledir. Bu yüzden ilk başlangıçta barbell bench press ile başlamak ve ilerleyen zamanlarda dumbbell bench press’e geçmek en doğru seçenek olacaktır. Zaten barbell bench’i kötülemişiz gibi algılamayın üst vücut için en önemli hareketlerden bir tanesidir size her koşulda yeteceğini düşünüyorum.
Benchh press hareketi yapılışını ve detaylarını anlatan makalemize ulaşmak için burayı tıklamanız yeterli olacaktır.