Home / Beslenme / Enerjik Çalışanlar Yaratmak için Sağlıklı Beslenmenin 5 Püf Noktası

Enerjik Çalışanlar Yaratmak için Sağlıklı Beslenmenin 5 Püf Noktası

Birçok çalışan yoğun iş takviminin verdiği yoğunlukla beraber özellikle öğle yemeği tercihlerini hazır ya da hızlı şekilde hazırlanabilir yiyeceklerden yana kullanıyor. Evet hızla tüketebileceği bir yemek seçmenin çalışanın işinin başına daha erken dönmesini sağlayacağı aşikar, fakat yetersiz beslenmenin sağlık ve verimlilik açısından zararını da göz ardı etmemek gerek. Özellikle yüksek yoğunlukta şeker, karbonhidrat ve yağ içeren yiyeceklerin kognitif bozukluklara yol açtığını biliyoruz. Çalışanların beslenme alışkanlıklarında ufak değişiklikler yapmalarını sağlayarak enerji seviyelerinin yükselmesine, odak noktalarının korunmasına ve gün boyunca daha iyi hissetmelerine büyük ölçüde katkıda bulunabilirsiniz.

 

Patates Cipsi Yerine Lahana Cipsi

Açlık ve tokluk arasında olduğumuz tehlikeli anları bilirsiniz. Günün “şöyle tuzlu, çıtır çıtır bir cips olsa da yesek dediğimiz” dakikaları. Ve genelde bu isteğe patates cipsleri cevap verir. Çok yüksek oranda sodyum içermesinin yanında, yüksek tansiyonu tetiklemesi ve sebepsizce devam eden atıştırmanın sonunda kazanılan bomboş kaloriler de patates cipslerinin diğer zararları.

Peki alternatif ne? diye soracak olursanız cevap lahana cipsi. Evet kulağa ilginç geldiğinin farkındayım fakat içerdiği 10’dan fazla mineral ve vitaminle gün boyunca enerji seviyenizi korumanıza yardım edecek bir alternatif. Lahana cipsi de patates cipsinin verdiği “çıtır çıtır” hazzı verecek, tek bir farkla; çalışanlarınız istediği kadar yediği halde kötü hissetmeyecek.

 

Kırmızı Et Yerine Balık

Araştırmalar gösteriyor ki düzenli olarak kırmızı et yemek yaşam süresini düşürüyor. Kırmızı et içerdiği doymuş yağ ve yüksek kolesterol nedeniyle, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kanser riskini artırıyor. Kırmızı eti diğer protein zengin gıdalarla ikame etmenin bu hastalıkların riskini azalttığı görülüyor.

Çalışan menülerinde belli aralıklarla balık seçeneğini sunmak onları kırmızı et döngüsünden kurtarmakla birlikte onlara balık yeme alışkanlığını kazandırmada da etkili olabilir. Balık vücudun üretemediği ve dışardan almasının zaruri olduğu omega 3’ü yüksek oranda içermesiyle biliniyor. Kalp sağlığının yanında bilişsel sağlık için de son derece gerekli bir besin olan balık, menülerimizin olmazsa olmazı haline gelmeli.

Kraker Yerine Humus

Protein ve lif kaynağı olan krakerler bunun yanında büyük miktarlarda sodyum ve zararlı yağ da içerir. Evet patates cipslerine göre daha ılımlı atıştırmalıklardır fakat daha sağlıklı alternatifler de tabi ki var;  örneğin humus. Humus büyük miktarlarda lifin yanında sağlıklı yağları da içinde bulunduran bir besin maddesi. Yani hem keyifli bir atıştırmalık hem de enerji seviyenizi yukarılarda tutacak bir uyarıcıdır.

 

Öğütülmüş Tahıllar Yerine Tam (Öğütülmemiş) Tahıllar

Tahıl bazlı ürünlerin çoğu öğütülmüş buğday ya da pirinçten elde edilir. Öğütüm esnasında tahıl yapı maddeleri ve liflerin büyük kısmı yok olmakla beraber öğütülmüş tahıllar daha fazla tüketmenin de önünü açıyor. Tam tahıllı besinler içerdikleri yüksek lif değerleriyle birlikte diyabet ve kalp rahatsızlıklarına karşı alınabilecek bir önlem olarak göze çarpıyor.

Çalışanlarınızı işlenmiş, hazırlanması ve tüketilmesi kolay besinlerin zararları ve bunların yerini alabilecek lezzetli alternatifler konusunda bilgilendirmelisiniz. Bu yalnızca onların daha sağlıklı bireyler olmalarını değil aynı zamanda gün içerisindeki enerji seviyelerini, bilişsel sağlıklarını ve dolayısıyla da performanslarını olumlu yönde etkileyerek size bir katma değer olarak geri dönecektir.


About iyivucut

Check Also

Vücut Geliştirme Sistemleri

Vücut Geliştirme Kasım Ayı Bulk Dönemi

Merhabalar uzun bir aradan sonra tekrardan yeni konumuz ile beraberiz, “Vücut Geliştirme Kasım Ayı Bulk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir