Home / Fitness / Laktat Çalışması Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Laktat Çalışması Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Laktat Çalışması bulk döneminde kazandığınız yağları definasyon döneminde daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde yakmanızı ve kas kaybetmek yerine kaslarınızı yıkıma uğratmadan büyümesini sağlayan bir egzersiz progragramı yöntemidir.

laktat çalışma hakknda
laktat çalışması

Laktat nedir ?

Öncelikle kısaca laktat‘ın ne olduğundan bahsedelim ve ne yaptığımızı bilelim.
Laktat genellikle laktik astitle karıştırılır ve bir çok yanlış bilgiyle beynimize yer eder fakat laktik asit laktat’ın bir iyon fazlasıdır ve insan vücudunda bulunmaz.
Laktat vücudun çok miktarda HGH yani büyüme hormunu salgılamasını sağlar büyüme hormununun bizi etkileyen en önemli etkisi ise hızlı yağ yakımı ve kas yapımının artmasını sağlamasıdır. Laktat , vücut enerji elde etmek için glikozu privuatlara çevirir ve ATP diğer anlamıyla enerji elde eder. Düşük yoğunluklu egzersiz yapıyorsanız ve kaslarınıza yeterli oksijen miktarı sağlanıyorsa vücutta privuatlar Kebs döngüsüne girer ve bu sayede oksijenle enerji üretmeye devam eder. Fakat kaslara yeterli oksijen sağlanmıyorsa privuatlar Laktat’a çevrilir.
Glikoz privuatlara çevrilirken hidrojen iyonları ortaya çıkar , çıkan hidrojen iyonları kaslarda ki PH derecesini düşürerek ortamın asitlenmesini sağlar ve bu nedenle kaslar yanmaya başlar yani kaslarınızda hissettiğiniz yanmanın nedeni laktat değil bu döngüde oluşan hidrojen iyonlarıdır.
Laktat’ın ortaya çıkmasıyla vücut yüksek miktarda HGH “büyüme hormonu” sağlar bu sayede yağ yakımı hızlanır kas yapımı hızlanır.
Laktat ağır bir çalışma antrenmanı sırasında ortaya çıkar ve bu sayede büyüme hormonu oranı 9 kat daha fazlalaşır.

Laktat Çalışmasının Önemi Ne’dir ?

Amacımızın kalori yakmak ve yağ kaybetmek olduğu dönemlerde aerobik çalışarak sadece antrenman sırasında kalori ve yağ yakımı sağlarız ve antrenman sonrası kalori yakımı sona erer, metabolizmamız normale döner. Fakat Laktat çalışması yapıldığında antrenman sırasında kalori yakmanızın yanı sıra metabolizmanız hızlanır ve antrenman sonrası da kalori yakmaya ve bu sayede yağ yakmaya devam edersiniz bu süre en az 12 saat sürer ve 24 saat’e kadar da sürebilir bu kişiden kişiye değişiklik gösterir. Aerobik çalışmanın kas gelişimine bir etkisi olmaz fakat laktat çalışmak yağ yakımı kalori yakımını hızlandırmasının yanı sıra kemiklerinizin güçlenmesini ve kas yapımınızın da artmasını sağlar.
Yaş ilerlemesinin etkisi yüzünden azalan HGH yani büyüme hormonu laktat sırasında
9 kat’a kadar fazla salgılandığından vücut gelişimine çok önemli katkıda bulunur.

Laktat Çalışması Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler ;

Laktat çalışması yapılırken dikkat etmeniz gereken en önemli yer ağırlık seçiminizdir. Çalışmadan en iyi verimi alabilmek için doğru ağırlığı seçebilmeniz gerekir. Tekrarlardan oluşan egzersiz programınızda son tekrarınız size acı veryorsa gereğinden fazla ağırlık kaldırıyorsunuz demektir yada son tekrardan sonra 1-2 tekrar daha yapabilirim diyorsanız az ağırlık kaldırıyorsunuz demektir. Bu döngüyü uzun zamandır spor yapan birisi iseniz vücudunuzu tanıdığınızdan doğru ağırlığınızı ayarlayıp kolayca yoluna kolayabilirsiniz , bu spora yeni başlayan birisi iseniz demene yanılma yöntemi ile size en uygun ağırlığı bulabilirsiniz.
Laktat çalışmasında hızlı kalori yakımı sağlamayı ve kas geliştirmeyi hedeflediğinizden yüksek protein içeren beslenme programınıza özen göstermeniz ve vücudunuzun ihtiyacı olan su tüketimini karşılamanız gerekir.

Alışma dönemini geçen ve konuya artık yeterince hakim olan sporcular artık ağırlık çalışmalarını yapabilecekleri en yüksek hızda yapmaları gerekir.
İleri seviye sporcu iseniz yüksek programlar eşliğinde kas kaybetmeden yağ yakımınızı arttırabilirsiniz.
Orta derece sporcu iseniz temel hareketlerinin yanına bir kaç tane ek hareket ekleyerek programınızı hazırlayabilirsiniz.
Başlangıç seviye sporcu iseniz ilk dönemde temel kas gruplarına etki eden program ile başlamanız yeterli olacaktır aksi taktirde sakatlanma riskiniz artabilir.

Çalışma sonrasında ortalama 4 saat gibi bir süre boyunca karbonhidrat içeren yiyeceklerin kesinlikle tüketilmemesi gerekir ve uyumadan en az 1 saat önce karbonhidrat alımını kesmiş olmanız gerekir.

Program sırasında ağırlıkları sabit olarak kullanmak değil alıştıkca ağırlığı arttırmaya yönelik çalışmanız gerekir.
Örnek vermemiz gerekirse birinci hafta bir harekette 40 kilo kaldırıyorsunuz ve buna alıştınız artık rahatça kaldırabiliyorsunuz bunu 42.5 yaparak devam edin ( tamamen örnek olarak verilmiştir arttıralacak kilo kişiden kişiye ve hareketten harekete değişiklik gösterebilir.) burada amacımız laktat çalışması ilk günki etkisini kaybetmeden yapmaktır.


About iyivucut

Check Also

Vücut Geliştirme Sistemleri

Vücut Geliştirme Kasım Ayı Bulk Dönemi

Merhabalar uzun bir aradan sonra tekrardan yeni konumuz ile beraberiz, “Vücut Geliştirme Kasım Ayı Bulk …

One comment

  1. Oooo.. İlk kez Laktak testi ile ilgili bir makale gözüme ilişti. Elinize sağlık.. Çok başarılı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir