Home / Fit Yemek / Lezzet Dolu Protein Tavuk

Lezzet Dolu Protein Tavuk

Bu gün ki tarifimiz vücut geliştirmeciler için birebir olan yine yapılışta basit ve pratik fakat tat ve besin değerinde oldukça üst sevilerde olan bir yemek tarifi.

Tarifimiz tavuk etinden yapılan bir yemek tarifi olacak fakat yemek tarifi dediysekte aklınıza tencereler tavalar gelmesin bir alüminyum folyo – alüminyum kase ve bir de fırın işimizi görmeye yetiyor :).

Lafı uzatmadan hemen protein kaynağı  tarifimize geçelim ;

Malzemeler ;

  • 300 gr. Tavuk eti kıyma halinde (evde bütün tavuk varsa satır veya bıçak ile siz de çekebilirsiniz.)
  • 3 adet yumurta
  • İsteğe göre zeytin veya tere yağı
  • İsteğe göre baharat (tavsiye ; karabiber, kimyon, kekik)
  • Alüminyum folyo veya kase

Yapılış

Kıyma halinde ki tavuk etimizi bir kap içine koyuyor ve isteğe göre yüksek kalori istiyorsanız (bulk diyetinde iseniz ) 3 adet yumurtayı  bütün olarak kırabilir, zayıflamak istiyorsanız (definasyon diyeti) 1 tam 2 beyaz olarak ekleyebilirsiniz.

Eklediğimiz yumurtalar ile kıymamızın iyice birbirlerine karışması için güzelce karıştırıyoruz. Üzerine isteğe göre baharatlar ve isteğe göre yağ ihtiyacınızın da bir miktarını aradan çıkartmak için yağ ilave edip kısaca bir kerelik daha karıştırıyorsunuz. Hazırlanan karışımı fırına koymak için bir alüminyum folyo içine koyum her tarafını alüminyum folyo ile iyice sarıyorsunuz ve 120 derecelik fırında 10 dakika pişmeye bırakıyorsunuz.

Karışımımız folyoya sarıldığından fırında pişerken içinde bulundurduğu nemi kaybetmeyecek, her tarafı eşit derecede pişecek ve tavuk pişerken yumurtaların yanması söz konusu olmayacaktır. Yağın isteğe göre eklendiğini söylemiştik bunun nedeni ise alüminyum folyo ile sarılan malzememiz pişerken yağa ihtiyaç duymamaktadır. Farklı bir tat katması için eklemek isterseniz ekleyebilirsiniz.

 

Not: İçeriğinde bulundurduğu temel protein kaynakları ile vücut geliştirmeciler için mükemmel bir yemek seçimi olan tarifimiz bu iki protein kaynağını olabilecek en güzel şekilde birleştirerek olağan üstü bir tat almanızı sağlıyor. Bizim gözümüzde olağan üstü bir tat ve yüksek protein kaynağı yanı sıra düşük yağ oranı ile tarifimiz mükemmelliğine mükemmellik katarak vücut geliştirme camiasının beslenme programlarında yer almak için hak kazanıyor :).

Ek not:  Şu an tarifimizin hazır bir fotoğrafı bulunmadığından görsel ekleme imkanımız bulunmuyor en kısa zamanda tarifi görsel olarak da ekleyeceğiz.

 

 

 

 


About iyivucut

Check Also

Spor Sonrası İçecek

SPOR SONRASI İÇECEĞİ

Bu sefer ki tarifimiz spor sonrası içilebilecek protein ve zengin karbonhidrat kaynağı olan bir içecek …

One comment

  1. Faydalı bir menü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir