Home / Vücut Geliştirme / Vücut Geliştirmede Vaz Geçilmez Mineraller

Vücut Geliştirmede Vaz Geçilmez Mineraller

Bu yazımızda vücut geliştirme sporu ile uğraşan kitlenin bir çoğunun bildiği fakat bilmeyenlerin de olduğu vücut geliştirmek için olmazsa olmaz olan minerallerden bahsedeceğiz. Bilmeyenlerin öğrenmesi , bilenlerin hatırlayıp daha çok dikkat etmesi dileği ile..

  1. Potasyum

Sodyum ile berber çalışan , elektrolit dengesini düzenleyen , vücutta ki krampları önleyen ve sakatlanma risklerini azaltan vücut geliştirmeciler için oldukça önemli bir mineral.

2. Demir

Oksijen taşınmasında oldukça önemli bir rol oynayan demir minerali kasların gelişimi için önemli bir mineral olarak yer almaktadır. Bu faydası da demir’i vücut geliştirmeciler için vazgeçilmez haline getirmektedir.

3. Kalsiyum

Kasların kasılmasına yardımcı olan, kemiklerin güçlenmesini yağlayan, dayanıklılığı arttıran oldukça önemli bir mineral çeşididir. Bu özellikleri de kalsiyumu vücut geliştirmeciler için vazgeçilmez yapmaya yetiyor.

4. Fosfor

Kreatin fosfatın bir parçasıdır , kalsiyum ile beraber çalışır. Tükettiğiniz kalsiyum miktarına eşit olarak kreatin fosfat tüketmeniz gerekir veya fosfor tüketmeniz gerekir. Bu da enerjinizin artması ve performansınızın yükselmesi için oldukça önemli bir unsurdur. Yani fosfor kreatin fosfatın bir parçası olduğundan vücut geliştirme sporunda enerji ve performans bakımından olukça önemli bir mineraldir.

5. Sodyum

Kasların dolgun gözükmesini sağlar , yarışmaya katılacak vücut geliştirmecilerin bir çoğu yarışma öncesinde kaslarının daha çok belirgin olması için sodyum tüketir. Kaslarınızın daha dolu ve büyük gözükmesi için sodyum olmazsa olmaz.

 

6. Çinko

IGH ve testosteron gibi oldukça önemli hormonların salınımında önemli bir rol oynuyor. Bu da vücut geliştirmeciler için önemli olan bu hormonların salınımını sağlamasından dolayı çinkoyu vücut geliştirme sporunun vaz geçilmezi yapmaya yetiyor.

7. Magnezyum

Vücutta ki enerji miktarını ve yoğunluğunu arttırarak enerjimizin artmasını sağlıyor ve performansımızın yükselmesine yardımcı oluyor. Bu sayede antrenmanlarda daha iyi verim alabilmemiz için bize fayda sağlıyor.

Not:  Saydığımız minerallerin belirtmediğimiz bir çok faydası daha vardır. Hatta daha açıklayıcı söylememiz gerekirse saydığımız minerallerin belirttiklerimizden çok daha fazla faydası bulunmaktadır. Konumuz vücut geliştirme olduğundan minerallerin vücut geliştirme için en önemli olan faydalarını seçerek sizlere sunduk. Diğer faydalarını öğrenmek için internette ufak bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Mineraller sadece vücut geliştirmek için değil sağlığımız açısından da oldukça önemli kaynaklardır.

 

 

 


About iyivucut

Check Also

Vücut Geliştirme Sistemleri

Vücut Geliştirme Kasım Ayı Bulk Dönemi

Merhabalar uzun bir aradan sonra tekrardan yeni konumuz ile beraberiz, “Vücut Geliştirme Kasım Ayı Bulk …

2 comments

  1. Bu mineraller çok işime yarayacak. Çok teşekkür ederim

  2. hepimiz için faaydaalı mineraller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir